Warsztaty Terapii Zajęciowej WZT
Warsztat terapii zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnego do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Realizacja tych zadań odbywa się poprzez:
- Ogólne usprawnienie
- Rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej
- Przygotowanie do życia w środowisku społecznym między innymi przez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu, a także poprawę kondycji psychicznej
- Rozwijanie umiejętności przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej
- Rozwijanie psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy
- Rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających podjęcie pracy w zakładzie aktywizacji zawodowej lub innej pracy zawodowej / szkolenia zawodowego
Podopieczni w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej uczestniczą w licznych projektach, tj.
- 1Projekt „Woda sposobem na pokonanie barier”
- 2Turmageddon
- 3Spartakiada
- 4"Talent show"
- 5Festiwal twórczości teatralnej
- 6Wycieczka do Warszawy, Torunia, Ciechocinka
- 7Trening ekonomiczny
- 8Wspólna integracja poprzez wyjście do kina
1
Projekt „Woda sposobem na pokonanie barier”
2
Turmageddon
3
Spartakiada
4
„Talent show”
5
Festiwal twórczości teatralnej
6
Wycieczka do Warszawy, Torunia, Ciechocinka
7
Trening ekonomiczny
8
Wspólna integracja poprzez wyjście do kina
Nazwa warsztaty terapii zajęciowej pojawiła się po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach w Polsce piętnaście lat temu. Wówczas to ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z dnia 9 maja 1991roku powołała placówki całkowicie finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które miały zapewnić dorosłym osobom (powyżej 16 roku życia) głębiej niepełnosprawnym – możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Osoby te bowiem po zakończeniu edukacji lub często bez żadnej edukacji (nagminnie zwalniano takie dzieci z obowiązku szkolnego) otrzymywały orzeczenie o całkowitej niezdolności do podjęcia pracy. Były w ten sposób skazywane na bezczynność i życie w izolacji.
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku „ o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z póź. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004 roku „w sprawie Warsztatów Terapii Zajęciowej” (Dz. U. Nr 63 poz. 587 z póź. zm.)